ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - אוקטובר 2004

 

חיטה

אנחנו לפני תחילת המזרע. הגשם עדיין לא הגיע ואנו מחכים לבואו בקרוב.

התשלומים על הבצורת נגמרו ואנו עוסקים כרגע באישור אחרון של התמיכה מתחת לקו הבצורת לעונה האחרונה. נקווה שנוכל לברך על המוגמר עד סוף חודש נובמבר.

מחירי החיטה עומדים על כ- 190 $ לטון, כאשר הבורסה יציבה, עם נטייה כלפי מטה. נקווה שרמת המחיר הנ"ל תשמר, כאשר המחיר בבורסה יהיה גבוה יותר.

 

חימצה

אנו מתכוננים לעונה הקרובה. כמויות החימצה שנמצאות במחסנים מספקות בהחלט. בהתאם לכך, המחירים אמורים לעמוד על 2.70-2.75 ₪ לק"ג מגודל 20 לעונת המזרע הקרובה, וזאת בתנאי שנזרע לא יותר מ- 50-55 אלף דונם.

 

חמניות

אנו שומעים שוב על הורדת מחירי חמניות ישראליות בספרד, זאת ע"י סוחרים שקנו ממגדלים בקונפיגורציה (משגור), כאשר בשלב זה, לאותם מגדלים אין כמובן שליטה על המחיר שהם יקבלו בסוף התהליך והמחיר לחמניות ישראליות יורד בלי שום הצדקה, דבר שבעיקר יפגע בנו לקראת העונה הקרובה. אני קורא לכולם: אל תחתמו על הסכמי משגור כאלה – זה מוריד מהסוחר את האחריות למכור במחיר גבוה, מכיוון שהכל משתרשר אלינו וחבל.

 

כותנה

הקטיף נגמר והשנה – בלי נזקי גשם. היבולים טובים אבל המחירים ממשיכים לדשדש . כפי שנמסר, אנו עובדים על הסכם רב-שנתי לרשת בטחון שיבטיח מחיר של 65 סנט לאקלה ו- 85 סנט לפימה. יש לשים לב לקראת המזרע הבא, כי על האקלה ניתן להגן בבורסת הסחורות בניו יורק. על פימה, לעומת זאת, אין אפשרות להגן. על האקלה יש באפשרותנו לקבל ON של כמה סנט לליברה. בפימה – אין אפשרות כזו. כמו כן, רמת מחיר של 85 סנט לפימה, לדעתנו היא נמוכה משהו מול הוצאות הייצור, לעומת האקלה שמחיר של 65 סנט הוא מחיר שפחות או יותר מכסה את עלויות הייצור השוטפות. מכאן יש לשים לב איזה זן זורעים, איזה זן בסיכון נמוך יותר לגידול ולאפשרות להרוויח או לפחות להחזיר את הוצאות הייצור.

 

ירקות לתעשייה

אפונה -  אנחנו לפני זריעת האפונה. ההסכם עם המפעלים הביא להשארת המצב שהיה בעונה שעברה, על כל הפרמטרים: מחיר, תנאי תשלום וכו'. בימים הקרובים ייצא חוזה מעודכן וכולם נקראים לחתום עליו לפני הזריעה.

פרי גליל – העבירו את כל התשלומים שהיו אמורים להעביר ואנו מתכוונים לזרוע באותה מתכונת של שנה שעברה, כולל קבלת צ'קים לבטחון. אפשר לומר שכרגע, הערפל שהיה מונח על תשלומי התירס הוסר וקבלנו את התשלום בזמן, לאחר שפרי גליל קיבלו את ההלוואה ממועצת הצמחים במתכונת של השנים הקודמות.

שעועית – אנו מסיימים בקרוב להכין חוזה שעועית אחד לכולם ונקווה שסוף סוף, כל המגדלים יחתמו על אותו חוזה ונוכל להתחיל את העונה הקרובה באופן מסודר קצת יותר מההתנהלות של העונה הקודמת (שעדיין לא הסתיימה).

 

תחמיצים ושחת

לאחר סיכום השנה עם פורום מרכזי המזון, הוחלט שנמשיך לפרסם דף אחד שהוא המלצה למחירי תחמיצים ושחת לסוגיה. הדף יפורסם בחוברת ינואר ועד אז נראה איך מתפתח הגידול ואיך ייראו השדות.

 

נסיים כאן בתקווה שיבוא כבר החורף ואיתו גשמים לרוב, כך שבכנרת יהיו חייבים לפתוח את סכר דגניה מרוב מים.

                                                       שנת גשמים והרבה !

 

                                                                                    פיני מהר"מ

                                                                                       מדור גד"ש

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד