ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - נובמבר 2004

חיטה

נכון להבוקר ירדו כ- 80 מ"מ פלוס של גשם ברחבי הארץ, כולל הנגב.

עד היום נזרעו קצת יותר מ-50% משטחי המזרע המתוכננים לעונת 2005 ונראה, לפחות להיום, כי הפתיחה טובה והלוואי ויימשך כך ותהיה לנו שנה ברוכת יבולים ואיכויות. לשם כך נדרש מאתנו לשמור על השדות נקיים ממחלות ומזיקים ואז נוכל לקצור ברינה. נמסר לנו ע"י משרד החקלאות שייעשה מאמץ גדול להעביר את כספי התמיכה מתחת לקו הבצורת, עד סוף חודש נובמבר ונקווה שהכסף כבר יהיה אצלנו בזמן שהחוברת תצא אליכם.

 

חימצה

אנו מתכננים את המזרע לעונת 2005, בסדר גודל של עד 60,000 ד'. בגודל מזרע כזה מחיר החימצה אמור לנוע בין 2.7-2.75 ₪ לק"ג מגודל 20. אין סיבה ובטח שלא כרגע, לסגור חוזים במחירים נמוכים מאלה. אלה מחירים בהחלט סבירים ויש לעמוד על קבלת המחיר הנ"ל.

 

חמניות

גם בגידול זה, לפי התכנון אפשר לזרוע בין 80-90 אלף דונם לעונה הקרובה. יש לשים לב לנושא הזנים שאנו זורעים. בשטח יש גלים והם באים משני כיוונים: האחד, מסתבר לנו , לצערנו הגדול, כי זן המכלוא החדש של הזרע 2058 נמכר, למרות שחשבנו וקווינו שלא יימכר, לעוד שנה לחב' חממה חקלאות ואנחנו מוצאים את עצמנו עוד שנה במצב בו מי שרוצה לרכוש זני חמניות של חב' "הזרע" חייב לקנות אותם מחב' חממה חקלאות וכנראה, גם למכור להם את היבול. כולי תקווה שלקראת עונת המזרע 2006, לא נעמוד בסיטואציה כזו ונוכל לקנות זרעים מחב' הזרעים ולמכור את היבול למי שאנחנו רוצים ולא למי שחב' "הזרע" חושבת שכדאי לנו.

הכיוון השני: זרעי חמניות של חב' "תרסיס" , שעברו משום מה את מבחני הזנים והם בעלי אורך זרעון קצר מאד ואינם מתאימים לדרישות השוק העיקרי שלנו בספרד, לזרעים ארוכים, מנסים לחדור לשוק ושוב, דרך הסוחרים. אני מזהיר את כולנו: לקח לנו 4 שנים לפתור את הבעיות שהיו עם זני המכלוא הקצרים שהיו בשוק בשנים האחרונות ועד שהגענו להכרה ולהסכמה בינינו, שיש לגדל חמניות רק עם אורך זרעון של 24 מ"מ ומעלה. אם נחזור שוב למצב בו גרעיני חמניות קצרים יתערבבו עם ארוכים, נמצא עצמנו שוב צריכים להסביר ולהוריד מחירים בספרד. לכן, אין שום סיבה וצורך לזרוע זרעי חמניות של "תרסיס", זה רק יכול להזיק לנו לשיווק גרעיני החמניות בספרד ! . מעבר לכך, יש להנחות את כל חברות הזרעים, שאנו לא רוצים זרעים קצרים, גם אם היבול של זנים כאלה הוא גבוה יחסית.

 

כותנה

המחירים נמוכים מאד – גם בפימה וגם באקלה. בתכנון המזרע לעונת 2005 יש לקחת בחשבון רשת בטחון של 65 סנט לאקלה ו- 85 סנט לפימה. יש לעשות חשבון טוב טוב, האם אנו מסוגלים לגדל במסגרת רשת הבטחון הנ"ל. להערכתי, אפשר וצריך לגדל לפחות 150,000 דונם בארץ, בהנחה של מחירי מינימום כאלה. אנחנו אחרי עונה שנראית כמו עונת שיא ביבולים ובאיכויות, עדיין ללא מספרים סופיים, אבל לפחות בכיוון וענף הכותנה, כגידול עוגן בגידולי השדה, לא יוכל להתקיים עם פחות מ- 100 אלף דונם.

 

ירקות לתעשייה

אפונה – בימים אלה מתחיל המזרע ואני תקווה שהגשם שירד בימים האחרונים ייתן דחיפה לזריעות הראשונות שאמורים לצאת לדרך. הזרעים נמצאים בארץ ובימים הקרובים תתחיל חלוקתם למגדלים. המחירים כמו בעונה שעברה והזמנות המפעלים גם הם ברמת עונת 2003/4 , כ- 11,000 טון.

שעועית – אנחנו עסוקים בארגון החוזה למזרע אביבי2005. חוזה אחיד בין המפעלים והמגדלים וכמובן, לא נשכח את הקוטפים. נקווה שביחד נוכל להתקדם . ברור לגמרי, שיש אינטרסים שונים בענף ורק עמידה איתנה של המגדלים כולם תקדם אותנו ואולי תמנע את המצב שבו אנחנו נמצאים לאחר העונה האחרונה - עדיין מלקקים את פצעיה.

  

תחמיצים ושחת

מחירי התחמיצים והשחת לסוגיה נקבעו לפני שנה וייקבעו השנה בתיאום עם פורום מרכזי המזון. המחירים יפורסמו בחוברת של חודש פברואר 2005, ועד אז נגיע להסכמות על מחירים מומלצים לכולם. כפי שתוכלו לראות בדף הכחול, גם שם עדיין לא פרסמו מחירים והם יפרסמו במקביל.

 

ועוד דבר אחד לסיום, בתחילת דצמבר ייפתח קורס מרכזי גד"ש מס' 4, שנערך בהצלחה רבה ב- 3 השנים האחרונות. הקורס מתקיים בשיתוף עם אופק ניהולי וארגון עובדי הפלחה, מומלץ מאד להשתתף ועדיין נשארו מקומות לקורס הנוכחי, כך שמי שמעוניין ועדיין לא הבטיח השתתפותו, כדאי שיזדרז וירשם. הקורס מיועד גם לעתודה ניהולית. טלפון להרשמה: אופק ניהולי, 03-9385124 .

  

                                                            בברכת המשך גשמים

                                                                    ושסכר דגניה ייפתח...

 

                                                                              פיני מהר"מ

                                                                               מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד